Value.

If you are more concerned with your pocket book and the environment, consider the amount of money you would be saving by drinking water directly from the tap. You should drink about eight glasses (64 ounces) per day. That adds up to 2 gallons per day for a family of four. When your water comes from 12-ounce plastic bottles, the cost can be exorbitant. Let’s assume you pay approximately $6 per case of water (and remember, fancy imported waters can be much more), which is equal to $0.40 per bottle. For a family of four, that amounts to an annual cost of:
$0.40 per bottle x 5.3 bottles per person = $2.13 x 4 people = $8.53 x 365 (days in a year) = $3,114.67

Leave a comment

[contact-form-7 404 "Not Found"]